آموزش کامل حمام کردن نوزادش

یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های مادران حمام کردن نوزاد تازه متولد شده است. زمانی که نوزاد به دنیا می آید خیلی از پدر و مادرها می ترسند کهکوچولوی خود را به حمام ببرند به دلیل اینکه ممکنه از دستشان لیز بخوره یا به آنها آسیب بزنن ولی با دانستن برخی نکات و حفظ آرامش میتوانیدبه راحتی نوزاد دلبندتان را حمام کنید و این کار برای شما یکی از بهترین بخش های زندگی تان می شود. در این مطلب به نکاتی اشاره می‌کنیمکه به حمام کردن نوزادان کمک می‌کند.

اولین حمام نوزاد

در روزهای اول بعد از تولد بهتر است بدن نوزاد را با یک اسفنج نرم و یا پارچه مرطوب تمیز کنید. صورت و دست‌های او را با کمی آب بشویید وبعد از هر بار تعویض پوشک او را به‌ طور کامل تمیز کنید و تا زمانی که ریشۀ بند ناف خشک نشده و نیافتد ، نوزاد را در آب به طور کامل قرارندهید زیرا تا آن زمان تمیز کردن بدنش با یک اسفنج مرطوب و نرم کافی است و واقعاً نیازی به خیس کردن تمام بدنش در حمام نیست.

مهم ترین نکات برای اولین حمام نوزاد بعد از تولد

1- مهم ترین نکته ای که باید توجه کنید دمای محل حمام نوزاد است که بهتر است ۲۵ تا ۲۷ درجه سانتیگراد باشد.

2- قبل از شست‌وشوی نوزاد، اسفنج را کاملا تمیز کنید و آب بکشید بطوری که که صابون در آن نماند، بعد با آب ولرم ، بدن نوزادتان را بهآرامی شستشو دهید.معمولا نوزاد را می توان بصورت یک روز در میان و یا دو بار در هفته حمام کرد. از حمام کردن نوزاد، بلافاصله بعد از شیرخوردن خودداری کنید زیرا احتمال استفراغ و فشار در ناحیه شکم وجود دارد.

3- کف حمام خشک باشد 

4- همه ی لوازم مورد نیاز نوزاد مثل صابون بچه،حوله تمیز، لباس و یک پوشک بچه را از قبل 

حمام کردن نوزاد آماده کنید.

5- لباس نوزاد را داخل حمام درآورید تا سردش نشود.

6- در صورت تمایل برای استفاده از شوینده‌ها، از محصولات مخصوص نوزادان و خیلی هم کم استفاده کنید، چون پوست کودک شما بعد ازتولد حساس است

7- صابون‌های معمولی باعث خشک شدن پوست نوزاد خواهد شد.

 

حمام کردن نوزاد در وان مخصوص کودک

 

حمام کردن نوزاد در یک وان یا لگن کوچک پس از آن که ریشۀ بند ناف خشک شد و افتاد و آن ناحیه کاملاً بهبود یافت، شما می‌توانید هر چندروز یک بار نوزاد خود را حمام دهید. استفاده از یک وان حمام مخصوص کودک می تواند کار را برای شما آسان کند توجه داشته باشید در طیحمام کردن نوزادتان نباید لحظه ای او را تنها بزارید.

مهم ترین نکته ای که قبل از حمام بردن و شستشوی کودکان لازم است این است که وان نوزاد کاملا باید تمیز باشد

برخی از والدین معتقدند که برای حمام کردن نوزاد می‌توان از روشویی دستشویی یا سینک آشپزخانه استفاده کرد، اما لازم است بدانید که موقعحمام کردن ، نوزاد ممکن است از دستتان لیز بخورد بنابراین جای مناسب و بهداشتی برای این کار نیست پس بهتر است اگر یک وان کوچکمخصوص برای کودکتان استفاده می تواند کار را برای شما آسان کند توجه داشته باشید در طی حمام کردن نوزادتان نباید لحظه ای او را تنهابزارید.

مهم ترین نکته ای که قبل از حمام بردن و شستشوی کودکان لازم است این است که وان نوزاد کاملا باید تمیز باشد

برخی از والدین معتقدند که برای حمام کردن نوزاد می‌توان از روشویی دستشویی یا سینک آشپزخانه استفاده کرد، اما لازم است بدانید که موقعحمام کردن ، نوزاد ممکن است از دستتان لیز بخورد بنابراین جای مناسب و بهداشتی برای این کار نیست پس بهتر است اگر یک وان کوچکمخصوص برای کودکتان استفاده کنید. آسانشور یکی دیگر از وسایل کاربردی برای حمام کردن نوزاد می باشد که می توانید به راحتی درروشویی یا سینک و یا در وان کودک هم استفاده کنید.

مراحل حمام کردن نوزاد

1- قبل از هر چیز وسايل نوزاد را آماده کنید ممکن است بخواهید نوزاد را در وان مخصوص نوزاد بشورید

مهم این است که وسایل حمام کودک دلبندتان را مثل صابون نوزاد صابون نوزاد، شامپو، لیف یک پوشک تمیز و لباس نوزاد نزدیک دستتان باشد.

2- دمای مناسبی برای آب انتخاب کنید از آنجایی که پوست نوزاد بسیار حساس است و دمای بدن او خیلی زود بالا می‌رود.

پس دمای مناسب برای آب را پیدا کنید. اگر از دماسنج استفاده می‌کنید، دمای حدود ۳۵ درجه با این شرط که حمام به اندازه کافی گرم باشد،مناسب است.

3- لباس های کوچولوی دلبندتان را به مرور در بیاورید اگر برایتان ممکن است

نوزاد را با لباس به حمام ببرید، می‌توانید میز تعویض پوشک را آنجا بگذارید و آرام آرام لباس نوزادتان را در بیاورید. از آنجایی که نوزاد خیلیسریع احساس سرما می کند مطمئن شوید که دمای حمام به اندازه کافی گرم باشد.

4- مدام روی بدنش آب بریزید برای اینکه نوزاد را وارد آب کنید بهترین راه این است که پاهایش را اول با آب آشنا کنید.

برای این‌ کارباید با دست دیگرتان سر و گردن او را نگه دارید تا حالت خودش را از دست ندهد. با آرامش آب را به بدنش بریزید و تا انتهای حماماین‌ کار را تکرار کنید تا احساس سرما نکند.

5- شست‌وشو را شروع کنید برای شستن نوزاد به یک صابون ملایم مناسب پوست او و یک لیف نرم مناسب احتیاج دارید.

سپس سر او را به آرامی با دست یا همان لیف نرم آرام بشویید و صورت و گوش‌هایش را تمیز کنید.

6- بعد از اتمام حمام کردن نوزاد او را با حوله خشک کنید از آن‌جایی که حوله   تماس مستقیمی با پوست لطیف نوزاد دارد باید به یک سرینکات توجه کنید. 

حوله نوزاد باید جنس پنبه‌ای نرمی داشته تا برای پوست نوزاد هیچ‌گونه حساسیتی ایجاد نکند همچنین جذب آب بالا از جمله نکات مهم دیگریاست که باید در هنگام خرید حوله به آن دقت داشت استفاده از یک حوله نرم و کلاه دار برای پوشاندن و خشک کردن کودک بسیار مناسب است.

7- در مرحله آخر بعد از خشک کردن کودک لباس را به آرامی تنش کنید و اگر پوست کودکتان خشک و یا پوسته پوسته می شود میتوانید از یک لوسیون و مرطوب کننده برای کودکتان استفاده کنید. توجه داشته باشید که نوزاد در تنظیم حرارت بدن خود ناتوان است و نمی تواند دمای بدن خود را به خوبی کنترل کنند. بنابراین گرم نگه داشتن و پوشاندن آن ها حائز اهمیت است .

نوزادم را با چه چيزی بشویم؟

برای شست‌وشوی نوزاد در چند هفته اول به وسیله ی خاصی نیاز ندارید مقداری آب گرم و یک تکه پارچه یا حوله کوچک کافی است زمانی کهکوچولوتون بزرگ تر می شود باید از یک شامپو یا صابون استفاده کنید چرا که برخی از چربی‌های روی پوست و کثیفی‌ها با آب معمولی پاکنمی‌شوند.

پوست نوزادان بسیار حساس است و صابون‌های معمولی نه تنها چشم نوزاد را می‌سوزانند بلکه ممکن است باعث خشکی و التهاب پوست نوزادشوند، باید از شوینده‌هایی استفاده کنید که مخصوص نوزادان است،

آیا می‌توانم از همان روز اول نوزادم را در وان آب حمام کنم؟

این بستگی به خود شما دارد. فقط مواظب باشید تا وقتی بند ناف هنوز نیفتاده او را کامل در آب فرو نبرید و اگر هنوز تجربه کافی ندارید ومی‌ترسید نوزاد از دست‌تان لیز بخورد یا در چشم و گوشش آب برود می‌توانید کمی صبر کنید تا نوزاد جان بگیرد

هر چند روز یک بار باید نوزادم را حمام کنم؟

برخی والدین به بهانه خواب راحت شاید دوست داشته باشند نوزادشان را هر روز حمام کنند، اما این کار تا زمانی‌که نوزاد شما به چهاردست وپا رفتن و سرک کشیدن به اطراف خانه نرسیده واقعا ضرورتی ندارد. نوزاد تازه متولد شده فعالیتی ندارد و نیازی به حمام آنچنانی ندارد، ۲ بارحمام در هفته برای نوزادان کافی است، به شرط آن‌که ناحیه پوشک  را هر بار برای تعویض به خوبی تمیز کرده و صورت و  زیر گردن و پاهایشرا مرتب با دستمال مرطوب پاک کنید، چون از آنجا که نوزاد تحرک زیادی ندارد تنها این نواحی کثیف می‌شوند

چه وانی برای حمام نوزاد مناسب‌تر است؟

وان‌های بسیاری برای نوزادان طراحی شده و در طرح ها و مدل های مختلفی موجود هستن اما مهم ترین نکته ایکه باید به آن توجه کنید ایمنی آناست بنابراین بهتر است وانی را انتخاب کنید که نه خیلی بزرگ باشه و نه خیلی کوچک همچنین دوام و ایمنی خوبی هم داشته باشد نوزاد باید بهراحتی در وان جا شود و فضای کافی برای حرکت کردن داشته باشد.