از شیر گرفتن کودک و روش های آن

بهترین زمان برای از شیر گرفتن کودک چه موقع است؟

مادری که کودک خود را با شیر خود تغذیه می کند، معمولا می خواهد بداند که بهترین زمان برای از شیر گرفتن کودک چه موقع است و مدام از خود می پرسد که چطور کودکم را از شیر بگیرم؟ در این مقاله با نکاتی در این باره آشنا می شویم.

با توجه به توصیه های دین مقدس اسلام در مورد شیر مادر ذکر شده است ، مادرانی که می خواهند شیر دادن به فرزند خود را کامل کنند باید دو سال تمام به کودک خود شیر دهند، سازمان بهداشت جهانی تغذیه شیر مادر را دو سال توصیه کرده است. مجامع علمی کودکان کشورهای مختلف اظهار نظر کرده اند که هر مادری باید حداقل یک سال به کودک از شیر خود بدهد و در صورتی که مادر و کودک هر دو مایلند مادر می تواند به شیر دادن از پستان خود ادامه دهد.

اگر مادر به علل پزشکی ، شغلی و اجتماعی قادر نیست به کودک خود شیر دهد، می تواند شیر خود را ناگهان قطع کند، ولی هیچ مادری نباید شیر خود را قطع کند زیرا کودک وابسته به شیر مادر است و قطع ناگهانی آن موجب اضطراب و آشفتگی او می گردد. شیر مادر نه فقط کودک را تغذیه می کند، بلکه موجب امنیت و آرامش روانی کودک می شود.

بهترین روش برای از شیر گرفتن کودک چیست؟

طور کودکم را از شیر بگیرم؟

مادران باید از شیر گرفتن کودک خود را در اواخر سال دوم تولد شروع نمایند.

  1. ندادن یک نوبت شیر : مادر باید یک نوبت شیر خود را قطع کند و به جای آن اگر کودک کمتر از شش ماه سن دارد، یک نوبت شیر خشک مناسب و اگر بیش از شش ماه سن دارد یک نوبت غذا و اگر بیش از یک سال سن دارد شیر خشک و یا شیر پاستوریزه به کودک بدهد و به تدریج شیر خود را کم و قطع کند و بر حسب سن کودک غذا جایگزین شیر مادر نماید.
  2. کم کردن زمان شیر دادن : مادر می تواند زمان شیر دادن از پستان خود را به تدریج کم کند. اگر هر نوبت به کودک ۲۰ دقیقه از پستان های خود شیر می داده است، در هر نوبت ۱۰ دقیقه شیر دهد تا به تدریج شیر دادن از پستان را قطع کند.
  3. عقب انداختن زمان زمان شیر دادن : اگر مادر به کودک از پستان های خود در زمان های به خصوص شیر می داده است زمان های شیر دادن را به تدریج عقب تر بیندازد تا علاقه کودک به شیر خوردن از پستان ها کمتر شود و شیر دادن مادر قطع گردد.

مادر باید هنگام از شیر گرفتن ، کودک را بیشتر در بغل گیرد و او را بیشتر سرگرم کند و کودک را با غذای مناسب با سن او تغذیه نماید تا کم کردن شیر و از شیر گرفتن جبران گردد.

بعضی از مادران قطع شیر دادن را به تعویق می اندازند، سپس برای از شیر گرفتن کودک به کارهای غیر منطقی متوسل می شوند، مانند : پاشیدن فلفل به نوک پستان خود، مالیدن دوده و یا مرکب و نمک به نوک پستان و غیره که این کارها صلاح نیست. بهترین روش ، جایگزین کردن وعده های غذا به جای دفعات شیر است.

توصیه هایی برای شیردادن به نوزاد

شیر پاستوریزه برای کودک بهتر است یا شیر گاو ؟

همان طوری که همه مادران می دانند، بهترین شیر برای تغذیه کودک در سال اول تولد، شیر مادر است. از سن چهار تا شش ماهگی می توانید همراه شیر مادر به او یک نوبت غذا نیز بدهید. اگر به عللی مادر شیر ندارد یا نمی تواند به کودک شیر بدهد، بهترین شیر برای تغذیه او، شیر خشکی است که ترکیب آن شبیه شیر مادر باشد.

شیر پاستوریزه ، شیر استریلیزه یا شیر گاو ، نه تنها دارای آهن نیست، بلکه هضم آن برای نوزاد و شیرخوار مشکل است، بنابراین شیر پاستوریزه یا گاو برای کودکانی که سن آن ها کمتر از یک سال است، مناسب نیست. اگر کودک شما به یک سالگی رسیده یا سن او بیشتر است، می توانید شیر پاستوریزه ، شیر استریلیزه و هموژنیزه بدهید

اضافه کردن موادی چون کاکائو به شیر کودک در سال های تولد ضرورت ندارد و ممکن است برای شیرخوار مشکلاتی به وجود آورد، ولی در سن بالاتر اگر کودک یکی دو نوبت شیر می خورد و اگر کاکائو به آن اضافه شود، بیشتر دوست دارد و بهتر می خورد، دادن یکی دو نوبت شیر و کاکائو یا مخلوطی از موز و شیر مشکلی به وجود نمی آورد.

بعضی از مادران میان دو نوبت شیر دادن ، با بطری شیر خوری به کودک آب قند یا اب نبات می دهند. این عمل صحیح نیست ، زیرا آبی که شیرین است جای شیر را می گیرد و کودک کمتر تمایل پیدا می کند که به پستان مادر مک بزند در نتیجه شیر مادر کم می شود و کودک دچار کمبود غذایی اختلال رشد می گردد.