مهم‌ترین نکات در ایمنی و مراقبت نوزاد

دوران نوزادی تقریباً حساس‌ترین مرحله زندگی کودک است و به همین دلیل توجه به مراقبت از نوزاد بسیار اهمیت دارد. بنابراین بهتر است به توصیه‌های زیر توجه کافی داشته باشید:

پیش از دست زدن به نوزاد، دست‌های خود را بشویید یا از ضدعفونی کننده دست استفاده کنید؛ چرا که سیستم ایمنی نوزادان کامل نیست و به راحتی در معرض خطر خواهند بود.

برای مواقع دل درد یا دل‌پیچه نوزاد، کیسه آبگرم و ضد نفخ در خانه داشته باشید

از سر و گردن کودک مراقبت کنید. هنگام حمل نوزاد سر او را نگه دارید.

برای تهویه بهتر است از دستگاه بخور استفاده کنید.

برای ایمنی و مراقبت نوزاد توجه داشته باشید هرگز او را چه هنگام بازی و چه هنگام خواباندن – تکان ندهید. لرزش می‌تواند باعث خونریزی مویرگ‌های مغز و حتی مرگ شود. اگر می‌خواهید نوزاد را بیدار کنید، این کار را با تکان دادن انجام ندهید، در عوض پای کودکتان را قلقلک دهید یا به آرامی روی گونه‌اش فوت کنید.

اطمینان حاصل کنید کودک شما به طور محکم به کریر، کالسکه یا صندلی ماشین بسته شده و در عین‌ حال، هر فعالیتی را که می‌تواند بیش از حد خشن باشد، محدود کنید

انواع دوربین اتاق کودک

به عنوان والدین، طبیعی است بخواهید کودکتان را در هنگام خواب در اتاق دیگر مراقبت کنید. در این مواقع، دوربین اتاق کودک می‌تواند به شما کمک کند تا مراقب کودک خود باشید. سه نوع اصلی مانیتور اتاق کودک وجود دارد:

 • مانیتورهای صوتی
 • مانیتورهای ویدئویی
 • مانیتورهای وای فای

این دوربین‌ها به شما این امکان را می‌دهند که کودک خود را به روش‌های مختلف زیر نظر داشته باشید و بسته به این‌که بودجه شما چقدر است، به دنبال چه ویژگی‌هایی هستید و سبک زندگی شما چگونه است، می‌تواند به شما کمک کند

مانیتورهای صوتی

مانیتورهای صوتی هر صدایی را که کودک شما هنگام خواب یا بیدار شدن از خواب تولید می‌کند، دریافت و پخش می‌کنند. برخلاف مانیتورهای ویدیویی، مانیتورهای صوتی همیشه نمی‌توانند به شما بگویند آیا کودکتان در خواب صدا تولید می‌کند یا کاملاً بیدار شده است. مانیتورهای صوتی معمولاً مقرون‌به صرفه‌ترین انتخاب هستند

مانیتورهای ویدیویی

مانیتورهای ویدیویی به شما این امکان را می‌دهند که کودک را در تمام مدت خواب مشاهده کنید. این دوربین روی دیوار اتاق کودک نصب می‌شود. به طور معمول دوربین اتاق کودک از ویژگی‌های خاصی مانند زوم کردن، کج شدن و دید در شب برخوردار است؛ به طوری‌که می‌توانید کودک خود را حتی زمانی که چراغ‌ها خاموش هستند ببینید. شما حتی می‌توانید بیش از یک گیرنده تصویری داشته باشید تا بتوانید در همه قسمت‌های خانه، کودک خود را زیر نظر داشته باشید

مانیتورهای وای‌فای

این نوع مانیتورها به شبکه وای‌فای متصل می‌شوند تا بتوانید کودک خود را از طریق تلفن هوشمند ببینید یا صدایش را بشنوید. این یعنی شما می‌توانید حتی زمانی که بیرون از خانه هستید، به نظارت بر کودک خود ادامه دهید. گرچه معمولاً خرید مانیتور صوتی ساده مقرون‌به صرفه‌تر است، اما بسیاری از مانیتورهای ویدیویی ساده هم قیمت مناسبی دارند.

به یاد داشته باشید همیشه داشتن یک مانیتور کودک با تکنولوژی بالا ضروری نیست. اکثر مانیتورهای کودک موجود در بازار، کار خود را به خوبی انجام می‌دهند و قابل اعتماد هستند.

در صورت امکان، بهتر است برای ایمنی و مراقبت نوزاد، دوربین اتاق کودک را پیش از ورود نوزاد جدید به خانه خریداری و تنظیم کنید. دلیل این امر آن است که محیط خانه‌ها متفاوت است و برخی از مانیتورهای کودک در بعضی مناطق، بیش از سایرین باعث ایجاد تداخل فرکانسی می‌شوند. همچنین باید مطمئن شوید مانیتور کودک، بیش از حد صدای پس‌زمینه را ضبط نکند

نکات ایمنی و مراقبت نوزاد پس از نصب مانیتور

به طور کلی دوربین اتاق کودک بی‌خطر است، اما در صورت استفاده نادرست، ممکن است باعث ایجاد مشکل شود. به همین دلیل بهتر است موارد زیر را برای ایمنی بیشتر نوزاد رعایت کنید:

ایمنی سیم مانیتور اتاق کودک

از سال 2002، کمیسیون ایمنی محصولات مصرفی ایالات متحده (CPSC)، هفت مرگ مرتبط با سیم‌های مانیتور اتاق کودک و سه مورد خفگی نوزادان با این سیم‌ها را گزارش کرده است. در نتیجه، CPSC توصیه می‌کند مانیتورهای کودک حداقل در فاصله سه فوتی از فضای خواب کودک، از جمله تخت، تختخواب، یا محل بازی او در فضای بسته قرار گیرند. علاوه بر این، CPSC توصیه می‌کند هرگز مانیتور را داخل تخت یا لبه گهواره قرار ندهید.

به هشدارهای مانیتورهای آپنه خواب توجه کنید

مانیتورهایی در بازار وجود دارند که تنفس کودک شما را کنترل می‌کنند تا از سندرم مرگ ناگهانی نوزاد (SIDS) جلوگیری کنند. با این‌ حال، آکادمی اطفال آمریکا (AAP) سفارش کرده تا حد امکان از این مانیتورها استفاده نکنید و اگر کودک شما مشکلات تنفسی دارد یا باید از دستگاه اکسیژن خانگی استفاده کند، بهتر است در هنگام استفاده ایمن از مانیتور آپنه خواب با پزشک مشورت کنید.

هرگز اجازه ندهید مانیتور کودک، جایگزین نظارت شخصی شما شود

دوربین‌های اتاق نوزاد می‌توانند واقعاً مفید باشند، اما نباید جایگزین نظارت والدین شوند. وقتی کودکتان احساس خوبی ندارد، به طور مرتب وضعیت او را چک ‌کنید، چون مانیتورهای اتاق نوزاد، تب یا جزئیات دیگری را که والدین متوجه آن می‌شوند، تشخیص نمی‌دهند.

نکات خرید و استفاده از تب‌سنج و دماسنج کودک

اگر کودک شما احساس گرما می‌کند یا دمای بدنش بالاتر از حد معمول است، زمان اندازه‌گیری دمای بدن او فرا رسیده است. از این رو بهتر است پاسخی برای این سؤالات داشته باشید: کدام نوع دماسنج بهتر است؟ یا آیا دستورالعمل استفاده از دماسنج برای نوزادان و کودکان با هم متفاوت است؟

 • دماسنج جیوه‌ای شیشه‌ای، زمانی جزء اصلی‌ترین عناصر موجود در قفسه داروها بود، اما در حال حاضر، دماسنج‌های جیوه‌ای توصیه نمی‌شوند، چون ممکن است بشکنند و باعث تبخیر بخار سمی جیوه شوند. هنگام انتخاب تب‌سنج و دماسنج بهتر است این موارد را در نظر بگیرید:
 • دماسنج‌های دیجیتال: این دماسنج‌ها از حسگرهای الکترونیکی گرما برای ثبت دمای بدن استفاده می‌کنند. آن‌ها را می‌توان در رکتوم (مقعد)، دهان یا زیر بغل نوزاد استفاده کرد. دمای زیر بغل معمولاً کمترین دقت را دارد.
 • دماسنج دیجیتالی گوش (پرده تمپان): این دماسنج‌ها از اسکنر مادون قرمز برای اندازه‌گیری دمای داخل کانال گوش استفاده می‌کنند. به خاطر داشته باشید جرم گوش یا حتی انحنای کوچک در مجرای گوش می‌تواند در دقت دمای دماسنج گوش اختلال ایجاد کند.
 • دماسنج شریان تمپورال: این دماسنج‌ها از اسکنر مادون قرمز برای اندازه‌گیری دمای شریان تمپورال روی پیشانی استفاده می‌کنند. این نوع دماسنج را می‌توان حتی زمانی که کودک خواب است نیز استفاده کرد.

به طور کلی دماسنج‌های پستانکی دیجیتال و نوارهای تب‌سنج توصیه می‌شوند. همچنین پیشنهاد ما این است که:

 • دستورالعمل‌های همراه دماسنج را همیشه با دقت بخوانید
 • قبل و بعد از هر بار استفاده از تب‌سنج و دماسنج کودک، نوک دماسنج را طبق دستور تمیز کنید.
 • اگر قصد دارید از دماسنج دیجیتالی برای اندازه‌گیری دمای مقعدی استفاده کنید، دماسنج دیجیتال دیگری را برای استفاده دهانی تهیه کنید. هر دماسنج را برچسب بزنید و از دماسنج در هر دو مکان استفاده نکنید.
 • برای ایمنی و اطمینان از این‌که دماسنج در جای خود باقی می‌ماند، هرگز کودک خود را در حالی ‌که دمای بدنش را اندازه می‌گیرید، رها نکنید.

بهترین نوع دماسنج یا بهترین مکان برای قرار دادن دماسنج، به سن کودک شما بستگی دارد:

 • تولد تا 3 ماهگی: برای اندازه‌گیری دمای مقعد، از دماسنج دیجیتال معمولی استفاده کنید. تحقیقات جدید نشان می‌دهد دماسنج شریان گیجگاهی نیز ممکن است خوانش دقیقی برای نوزادان ارائه دهد.
 • 3 ماه تا 4 سال: در این محدوده سنی می‌توانید از دماسنج دیجیتالی برای اندازه‌گیری دمای رکتوم یا زیر بغل یا از دماسنج شریان تمپورال استفاده کنید. با این‌ حال، برای استفاده از دماسنج دیجیتالی گوش تا 6 ماهگی کودک صبر کنید. اگر از نوع دیگری از دماسنج برای اندازه‌گیری دمای کودک خردسال استفاده می‌کنید و در مورد نتایج آن شک دارید، دمای مقعد را اندازه‌گیری کنید.
 • 4 سال به بالا: در سن 4 سالگی، تقریباً بیشتر بچه‌ها می‌توانند خودشان دماسنج دیجیتالی را برای مدت کوتاهی زیر زبان نگه دارند. همچنین می‌توانید در این سنین از دماسنج دیجیتالی برای اندازه‌گیری دمای زیر بغل یا از دماسنج شریان تمپورال یا دماسنج دیجیتالی گوش استفاده کنید.

کات خرید ضربه‌گیر و محافظ سر کودک

اگرچه وجود ضربه‌گیر و محافظ سر کودک الزامی است، اما باز هم کودک باید در همه حال توسط بزرگسالان مراقبت شود. هنگام استفاده از ضربه‌گیر، ممکن است کودک شما با آن سازگاری پیدا نکند، پس لطفاً در مورد روند سازگاری کودک خود صبور باشید. خرید ضربه‌گیر و محافظ سر، بهترین محافظ برای کودکان نوپا در هنگام خزیدن یا بازی با قفل کشو و کابینت یا ایستادن و تاتی تاتی کردن است. این کلاه می‌تواند از کودک در مقابل ضربات محافظت کند و همچنین برای استفاده روزانه در داخل یا خارج از منزل هم مناسب است.

گزارش‌های سازمان جهانی بهداشت و صندوق کودکان ملل متحد نشان می‌دهد روزانه بیش از دو هزار کودک در سراسر جهان بر اثر جراحات تصادفی جان خود را از دست می‌دهند 

و ده‌ها میلیون کودک به دلیل صدمات تصادفی سالانه با ناتوانی‌های مادام‌العمر مواجه می‌شوند. همه این‌ها به دلیل بی‌توجهی والدین به ایمنی است. هنگامی که نوزاد خود را از آغوش والدین رها می‌کند یا راه رفتن و دویدن می‌آموزد، باید اقدامات ایمنی را انجام دهید تا کودکان، بدون هر گونه آسیبی بتوانند جهان را با خوشحالی کشف کنند.

زانوبند کودک از زانوهای او در برابر کبودی و خراش محافظت می‌کند. پدهای سیلیکونی باعث می‌شود کودک شما در هنگام خزیدن جسورتر و قوی‌تر شود. محافظ سر کودک و زانوبندها برای کودکان مناسب هستند و معمولاً برای نوزادان 6 تا 24 ماهه کاربرد دارند. لایه بیرونی آن‌ها 100% از پنبه تولید شده و لایه پرکننده اسفنجی نیز فاقد بو و مواد سمی است.

نکات خرید و نصب صندلی محافظ کودک

صندلی محافظ کودک را نباید با صندلی‌های ایمنی نوزاد در ماشین اشتباه گرفت. صندلی‌های معمولی نوزاد برای محافظت از او در تصادف اتومبیل طراحی نشده‌اند و هرگز نباید برای حمل و نقل نوزادان استفاده شوند. توجه داشته باشید پایه صندلی کودک باید پهن‌تر از صندلی و سیستم قفل آن محکم باشد. همیشه پیش از نشاندن کودک، صندلی را فشار دهید تا از محکم بودن آن مطمئن شوید و به نکات زیر نیز توجه کنید:

 • باید سطحی غیرلغزنده داشته باشد تا از حرکت صندلی روی سطح صاف جلوگیری شود.
 • کمربند ایمنی باید محکم و پارچه صندلی قابل شستشو باشد.
 • هرگز صندلی کودک را روی میز، پیشخوان یا سایر سطوح برجسته قرار ندهید.
 • هر بار که کودک خود را روی صندلی می‌گذارید، از کمربند ایمنی استفاده کنید.
 • صندلی را روی سطوح نرم (مانند تخت یا مبل) قرار ندهید، چون ممکن است واژگون شود.
 • صندلی ماشین، بهترین محافظی است که می‌توانید به کمک آن از کودک در اتومبیل مراقبت کنید.
 • هیچ نوع صندلی را جایگزین صندلی محافظ کودک نکنید.
 • صندلی محافظی را برای کودک انتخاب کنید که استاندارد باشد.
 • از صندلی‌های مستعمل با احتیاط استفاده کنید.
 • از خرید صندلی‌هایی که فاقد قطعات محافظ هستند یا برچسب تاریخ ساخت و شماره مدل ندارند، خودداری کنید.
 • مطمئن شوید صندلی انتخابی شما متناسب با سایز کودک باشد.
 • صندلی با روکش پارچه‌ای انتخاب کنید.
 • نوزادان و کودکان نوپا باید تا زمانی که به حداکثر وزن و قد توصیه شده توسط سازنده صندلی برسند، روی صندلی محافظ کودک بنشینند.