راهنمای کامل خرید انواع دندانگیر نوزاد

یکی از مواردی كه چک لیست خرید سیسمونی قرار دارد حله دندان در آوردن کودک جزیی از مراحل رشد کودک است که بسیاری از والدین رانگران و مضطرب می کند . در حدود 3 الی 6 ماهگی حتی قبل از اینکه کودک یاد بگیرد به تنهایی خودش بنشیند یا غذا بخورد احتمالا دندان اوکم کم در می آید ولی متاسفانه بیرون آمدن تدریجی دندان ها برای کودکان چندان راحت نیست و آن ها را اذیت می کند.

برخی از والدین معتقدند که هنگامی که از دهان کودک بزاق ترشح شده و به بیرون می ریزد کودک در حال دندان درآوردن می باشد و بنابراین بهدنبال وسیله ای برای کاهش درد و التیام کودک خود هستند . برای این منظور استفاده از دندانگیر می تواند یک راه حل مناسب باشد این وسیلهبسیار کاربردی است . فشردن و یا جویدن دندانگیر توسط کودک باعث آرامش و کاهش درد و خارش لثه های آن می شود .

برخی از والدین ترجیح می دهند که از دندانگیر هایی برای کودک خود استفاده کنند که دارای مایع باشد و بتوانند آن را درون فریزر قرار دهند تاخنک شود و این کار باعث تسکین درد کودک شود بنابراین نوع دندانگیر استفاده شده برای هر کودک متفاوت است در ادامه می خواهیم مواردیرا برای انتخاب یک دندانگیر مناسب برای کودک دلبندتان ارائه دهیم.

نوزادان چه زمانی از دندانگير استفاده می کنند ؟

همان طور که می دانید دندانگیر یک وسیله ای است برای کودک که معمولا از 6 ماهگی به بعد استفاده می کند . این وسیله قطعه ای پلاستیکاست تا کودک بتواند زمانی که شروع به دندان در آوردن می کند آن را داخل دهان خود قرار دهد تا خارش لثه ها و درد دندان درآوردن را کاهشدهد . اما این یکی از دلایلی است که می توان به آن اشاره کرد به طور کلی تمایل به قرار دادن اشیا مختلف در دهان کودک یکی از مراحل رشدکودک است چرا که این کار باعث می شود تا کودک زبان خود را در اطراف دهان کشیده و باعث شناخت و آگاهی او شود بنابراین اگر کودک خودرا در حال جویدن وسایل و اشیاء گوناگون مانند لحاف و بالش ، اسباب بازی و …مشاهده کردید متعجب نشوید

 

خرید بهترین نوع دندانگیر

همان طور که میدانید دندانگیر ها انواع مختلفی در رنگ ها و طرح های متنوعی موجود هستند بنابراین در هنگام خرید علاوه بر زیبایی هایظاهری دندانگیر باید به نکات دیگری نیز توجه کنید . شما میتوانید با مراجعه به بخش دندانگیر سايت فروشگاه هزار بازی  دندانگیر ها را ازبهترین برندهایی مانند چیکو، دکتر براون، اونت،کیدزمی ونابی و….را ببینید این محصولات در طرح ها و رنگ های متنوع موجود می باشند .

نکات مهم قبل از خرید دندانگیر نوزاد :

نوزادان به طور مستقیم دندان گیر را داخل دهان شان می کنند، به همین دلیل برای خرید این محصول شما باید موارد مهمی را بدانید تاسلامتی نوزادتان به خطر نیفتند.

فاقد مواد مضر شیمیایی باشد ( Free BPA )

دندانگیر را از برند های معتبر تهیه کنید تا سلامت کودکتان به خطر نیافتد. بیسفنول آ BPA یکی از انواع موادی است که در ساخت وسایلپلاستیکی از آن استفاده می شود. در سال 2012، سازمان غذا و داروی ایالات متحده استفاده از BPA را در تمامی شیشه شیر های طلقی ودندانگیر و سایر وسایل پلاستیکی نوزاد، ممنوع کرد و از همین رو امروزه بیشتر این وسایل فاقد BPA هستند.

 

خطر خفگی نداشته باشد

طراحی دندانگیر بسیار مهم است چرا دندان گیر نباید دارای قطعات قابل جداشدن یا کوچک بودن باشد زیرا امکان کنده شدن توسط دهانکودک را دارد و ممکن است باعث خفگی نوازد شود

شست وشو مناسب

دندان گیر قرار است در دهان نوزادتان قرار گیرد پس بهداشت و تمیز کردن مداوم آن را توجه داشته باشید . اکثر دندانگیر ها را می توانید درماشین ظرف شویی قرار دهید همچنین می توانید در دستگاه های استریل نیز برای شست و شو و تمیزی بیشتر قرار دهید.

 

اندازه مناسب

داشتن سایز مناسب دندانگیر برای کودک که هم بتواند آن را در دهان خود قرار دهد و هم به راحتی بتواند آن را در دست بگیرد حائز اهمیت است

 

نحوه تمیز و استریل کردن دندانگیر نوزاد

همان طور که می دانید استریل کردن شیشه شیر و پستانک نوزاد در حفظ سلامت کودک بسیار مهم است. بنابراین تمیز کردن و استریل کردندندانگیر نوزاد هم اهمیت بسیاری دارد از آن‌جایی‌که کودک به تنهایی دندانگیر را در دست‌هایش نگه می‌دارد، احتمال افتادن آن بر روی زمینبسیار زیاد است. به‌همین دلیل شما باید مرتبا دندان گیر را با استفاده از دستمال های استریل تمیز کنید. همچنین در صورتی‌که دستمال دردسترس نداشته باشید، می‌توانید دندانگیر را با استفاده از آب و شوینده مناسب شستشو دهید.انواع مایع های استریل نظیر نایک و چیکوفرمولی مناسب و ایمن برای شستشوی لوازم نوزاد دارند که به راحتی می توانید وسایل نوزاد خود را استریل کنید.

 

انواع دندانگیر کودک

دندان گیرها دارای تنوع های بسیاری هستند و در شکل های مختلف با کارآیی های گوناگون تولید می شوند.

 

عروسک های دندانگیر هم باعث سرگرمی نوزاد می شود و هم هنگام دندان در آوردن باعث تسکین درد لثه های نوزاد می شود

دندانگير يخ ساز

 

این مدل دندانگیر قابل قرارگیری در یخچال جهت سرد شدن برای تسکین درد لثه کودک ، بهداشتی و قابل شستشو می باشد مناسب تسکین لثهدرد کودک ، ساخته شده از مواد نرم و کاملا بهداشتی ، عاری از هرگونه مواد و ترکیبات سمی و مضر.

 

دندانگير حلقه ای

 

این مدل رایج‌ترین مدل دندان گیر است. معمولا روی آنها بافت‌های مختلفی کار شده است که سبب می‌شود کودک با جویدن هر بخش احساسخوبی در لثه‌هایش داشته باشد. در دست گرفتن این دندان گیرها برای کودک خیلی ساده‌تر است، زیرا می‌توانند دور آن را چنگ بزنند و درمشت‌شان نگه دارند و بجوند. شست‌وشوی این مدل هم از همه راحت‌تر است.

از معایب آن این است که ممکن است برای کودکانی که دهان کوچکتری دارند کمی بزرگ باشد و نتوانند آن را به همه جای لثه‌ها برسانند.

 

دندانگير تكه ای

 

این مدل دندانگیرها ممکن است هر شکل و طرحی داشته باشند که برای کودک جذاب است این مدل دندانگیر ها بهترین نوع دندانگیر هستن ودر طرح ها و مدل های متنوع موجود می باشند و به راحتی در دست کودک قرار میگیرد.

دندانگیر میوه ای 

زمانیكه نوزاد در حال رشد و دندان درآوردن می باشد دندانگیر جهت تسكین درد و تعادل فشار لثه مورد استفاده قرار می گیرد، سطوح ارتجاعیدندانگیر لثه های دردناک کودک را به طوری ایمن آرام می كند. همچنین. گرفتن و نگه داشتن دندانگیر توسط کودک باعث تقویت عضلات دستهای کوچک او می گردد